czwartek, 11 stycznia 2018

Tworzenie bloga krok po kroku - część II

6. Modyfikacja treści.
Jeśli wpis Cię nie zadowala możesz wrócić do edytora i wprowadzić zmiany, a następnie ponownie opublikować jak w p. 5. Wejście do wiadomości zapewnia kliknięcie w ikonę ołówek osadzoną pod postem. Możesz również edytować posty z pozycji Projekt (górny prawy róg).

7. Tagowanie
Tagi, czyli etykiety to krótkie najczęściej jednowyrazowe słowa kluczowe odnoszące się do treści danego posta. Wpisuj je każdorazowo w edytorze zanim opublikujesz post. Dzięki etykietom łatwiej poruszać się po blogu i trafić do określonych informacji.
Podobnie, jak posty, etykiety można modyfikować.

8. Zamieszczanie zdjęć.
Aby dodać zdjęcie użyj kliknij w ikonę na górnym pasku edytora postów Wstaw obraz:
  •  zdjęcie przechowywane w komputerze – odszukaj i wybierz odpowiedni plik, klikając kolejno Otwórz, a następnie Wstaw,
  •  zdjęcie umieszczone w Internecie – wpisz/skopiuj i wklej adres odpowiedniej strony internetowej.
Edytor umożliwia określenie wielkości zdjęcia (małe, średnie, duże, oryginalne) oraz jego pozycji w poście (pośrodku, z lewej lub prawej strony) – w fazie wstawiania obrazu lub później. Towarzyszący tekst można umieścić nad i/lub pod obrazem, z jego prawej lub lewej strony.

9. Dodawanie linków.
W edytorze zaznacz tekst, który ma być hiperłączem do innej strony w Internecie. 
Kliknij w ikonę Link na pasku edytora, wpisz lub skopiuj i wklej adres odpowiedniej strony. Linki możesz dodawać także do obrazów – wystarczy kliknąć obraz w edytorze i zastosować powyższą procedurę.

10. Dodawanie filmów.
Najprostszy sposób to kliknięcie w ikonę Film na górnym pasku i wybranie jednej z opcji:
  • pobranie filmu z dysku komputera
  • przesłanie z YouTube (własne filmy masz od razu do pobrania dzięki kontu Google)
  • przesłanie z telefonu (o ile masz system Android)
  • dokonanie bezpośredniego nagrania za pomocą kamery internetowej.
Inny sposób to otwarcie edytora w pozycji  HTML (lewy górny róg edytora) i wklejenie kodu źródłowego danego filmu. Kod znajdziesz na stronie, na której zamieszczony jest film, poniżej filmu, klikając w Umieść/Embed. Po wklejeniu całości kodu do edytora, możesz zmienić wymiary filmu na blogu, dodać tekst nad lub pod filmem. Uważaj jednak, aby nie wpisać niczego w ramki kodu!

11. Dodawanie innych aplikacji.
Długie teksty, wiele zdjęć zamieszczonych kolejno na blogu powodują, że blog staje się nudnawy. Aby temu zapobiec, gromadź takie zasoby poza blogiem, korzystając przy tym z dodatkowych funkcji, których Blogger nie oferuje, a na blogu dodaj link do odpowiedniej aplikacji lub kod źródłowy.
Materiały zamieszczone w serwisach współpracujących z Bloggerem można przesyłać bezpośrednio, klikając w ikonę Bloggera umieszczoną obok materiału. Usługi takie świadczy m.in. Google Zdjęcia. Jeśli nie ma takiej możliwości, albo zależy Ci na konkretnych ustawieniach, postępuj jak w przypadku filmów, tj. poprzez dodanie  kodu  źródłowego danego materiału. W ten sposób możesz zamieścić prezentacje, pokazy zdjęć, kolaże, quizy, ankiety, raporty, broszury, animacje, mówiące awatary, chmury wyrazowe, itp. 

12. Dodawanie stron.
Blog może mieć więcej niż jedną stronę. Posty zamieszczane są na stronie głównej, natomiast inne strony mogą służyć konkretnym tematom. w przypadku blogów językowych są to często zakładki dedykowane gramatyce, słownictwu, poszczególnym sprawnościom. 
Aby dodać stronę wybierz kolejno Projekt-Strony-Nowa strona. Stronę opublikuj i dodaj treści.
Zakładki mogą być rozmieszczone pod nagłówkiem, w szpalcie bocznej lub na dole bloga (możesz je przesuwać z pozycji Układ). Wcześniej Dodaj Gadżet - Strony. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz