Najlepiej publikować jest własne utwory, jednak nie zawsze jest to możliwe. O wiele łatwiej, a w większości przypadków też i atrakcyjniej jest korzystać z materiałów zgromadzonych w Internecie. Korzystanie z zasobów internetowych ograniczone jest prawem autorskim. Dlatego też poszukujemy takich zdjęć, filmów, itp., które udostępnione są przez autorów do dalszego użytkowania - objęte licencjami Creative Commons.
Odpowiednie materiały znajdziesz używając zaawansowanych opcji wyszukiwania na Google (zawęź wyszukiwanie do prawa darmowego użytku lub udostępniania) czy Yahoo, w serwisie filmowym YouTube (Filtry-Cechy-Licencja Creative Commons), zdjęciowym Flickr, muzycznym Jamendo, różnych mediów w Spinxpress i Wikimedia Commons, video w Blip.tv i Vimeo.com (wspólna wyszukiwarka Creative Commons CC Search).
Obowiązuje poszanowanie praw autorskich osobistych tj. podawanie autora dzieła oraz miejsca pochodzenia. Należy uzyskać zgodę autora na rozpowszechnienie utworu w Internecie, chyba, że jest ono udostępnione przez właściciela na licencjach Creative Commons, umożliwiających dalsze darmowe udostępnianie.
Więcej o licencjach CC dowiesz się ze strony Creative Commons Polska.
Polecam krótki przewodnik dla nauczycieli autorstwa Doroty Janczak pt. "Prawo autorskie a technologia informacyjna".
Zestaw krótkich poradników znajdziesz na jednym z blogów Szkoły z Klasą 2.0 TIK te@m
Ten komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńTen komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńŚwietny wpis. Pozdrawiam serdecznie.
OdpowiedzUsuń